DEĞİŞME GELİŞ

Değişmeyen tek şey değişim dediler yıllarca ama yanlış söylediler. Değişim yoktur gelişim vardır diyoruz. Değişmek özü kaybetmektir, dejenere olmaktır, benliği yitirmektir. Ama gelişim insanın doğasında olan ve toplumda maddi manevi yükselmeye sebeptir.

Yıllarca bir değişimdir gidiyor ama kavram karmaşasında bu durum yanlış anlaşılıyor. İnsan değişmez gelişir. Canlılar içerisinde düşünme ve öğrenme yeteneği sadece insana verilmiştir. Bu çerçevede her insan, düşünerek, değerlendirerek, yeni sonuçlara ulaşabilir. Değişim ise öz varlıkla ilgilidir.

Bir insan yedisinde ne ise yetmişinde de odur sözünün anlatmak istediği aslında insanda var olan benlik kavramıdır. Her insan aynı güler, aynı yürür, aynı sever, aynı düşünür… Değişim denince bunları farklılaştırmak algılanır ve uygulama sonucunda toplumun tepkisine sebep olur. Hani derler ya parayı bulunca yürüyüşün değişti. Aslında denmek istenen özünü kaybetmişsin, kişiliğini değiştirmişsin.

İnsan değişmez gelişir, insan beyni analiz yeteneğine sahiptir. Bu sayede bilgilerin sentezini yaparak yeni bilgilere ulaşır. Keşifler yapar, fikirler üretir ve bu özellik sadece insanda vardır. Elimizdeki bu büyük avantajı kullanarak, özümüzü de korumak şartı ile sürekli gelişmeliyiz. Peki, gelişelim ama nasıl?

  • Kitap okuyun: Her kitap yeni bir dünyadır. Yeni kelimeler öğrenirsiniz, yeni insanları tanırsınız, yeni fikirler duyarsınız, yeni davranışları anlarsınız. Bu sebeple mutlaka kitap okuyun peki kitap okumayı sevmiyorum diyenler ne yapacak? Aslında herkes kitap okumayı sever yeter ki konu ilgisini çeksin. Bu çerçevede ilginizi çekecek konularda kitap okuyarak başlayın. Bir süre sonra ufkunuzun açıldığını göreceksiniz.
  • Araştırın: Önünüze gelen her bilgiyi doğru kabul etmeyin. İnternet gibi bir nimete sahibiz, bir tıklama ile binlerce bilgiye ulaşmak mümkün. O halde araştırmalar yapın bir konuyu araştırırken birçok farklı konuda da bilgi edinirsiniz.
  • Film izleyin: Dizi izleyin demiyorum çünkü diziler 2 saate sığdıracak konu bulamama zorluğundan dolayı ağır çekim bir yaşam sunuyorlar. Farklı filmler izleyin her film bir hikayedir. Farklı yaşamlara tanık olursunuz
  • Hayal kurun: Evet gelişmenin en güzel yollarından biri de hayaller kurmaktır. Herkesle paylaşmayın hayallerinizi çünkü anlayamayan insanlarla hayal paylaşmak sizi iyi hissettirmez.
  • Gezin: İşe giderken her gün aynı yoldan gitmeyin, beyin zihin yeni yollar yeni binalar görsün, fırsatınız olursa farklı mekânlara gidin, insanların içine karışın.
  • Klasik olmayan fikirler üretin: Beyin standartlara uydukça paslanır, normal düzene ters olan fikirler üretin. Karada giden uçak düşünün demiyorum ama mesela bir tencereyi kaşın niyetine düşünerek kaşıktan yemek yediğinizi düşünün. Bu zihnin standartlarını bozarak düşünmeye itecektir.
  • Dinleyin: İletişimin % 80’i dinlemektir. Her konuda bilgi sahibi olduğunuzu hissetmeyin. Aktif dinleme yapın, her kişi en basit konuda bile konuşurken yeni bilgiler verir. Dinleyin anlayın gelişin.
  • Bir işte uzmanlaşın: Büyükler, her işin bir şeyini, bir işin ise her şeyini öğrenin demişler. Gerek hobi gerekse de iş olarak bir alan seçin ve o konuda araştırmalar yapın. En iyisi olmak için çalışın. Bu kendinizi de iyi hissetmenize sebep olacaktır.
  • Sevin: Hayatı sevin, ailenizi sevin, arkadaşlarınızı sevin, hayvanları sevin, dünyayı sevin. Sevmek birçok hormonun salgılanmasını sağlar. Bedeni zinde tutar. Güler yüzlü insanlar daha uzun yaşar.

O halde değişmeyin, kişiliğinizi kaybetmeyin, ama gelişin. Her gün yeni bir bilgi öğrenin, araştırın, okuyun, gezin, sevin.

Mutlu yaşamın diğer bir kaynağı olan yüksek gelir için de size tavsiyemiz var. Kendinizi e-ticarette geliştirmek ve yüksek kazanç elde etmek isterseniz, 5 yıllık tecrübemizi sunuyoruz. Sitemizi incelemenizi tavsiye ederiz www.dropgelir.com

Yazar WhatsApp Desteği